Akademickie Centrum Medyczne

diagnostyka

DIAGNOSTYKA KARDIOLOGICZNA
 

W dzień badania należy (co najmniej godzinę przed) zrezygnować z kawy i palenia papierosów (przyśpieszają rytm serca i podnoszą ciśnienie). Najlepiej zjeść mały, lekki posiłek, aby przepełniony żołądek nie zwiększał ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto dzień przed badaniem i w dniu jego wykonania należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/elektrokardiografia-ekg-to-badanie-serca-na-czym-polega-jakie-sa-wskaz_34284.htmlIstnieje bardzo wiele badań kardiologicznych, np. angiografia, echokardiografia, holter EKG czy mapowanie serca. O badaniu EKG słyszał każdy, ale nie wszyscy wiedzą, na czym to badanie dokładnie polega. EKG to podstawowe badanie kardiologiczne, które daje lekarzowi bardzo wiele informacji. Elektrokardiografię stosuje się do rozpoznawania rozmaitych chorób serca (choroby wieńcowej, wad zastawek, arytmii, migotania przedsionków, zapalenia mięśnia sercowego itp.).
Na podstawie elektrokardiogramu kardiolog jest w stanie rozróżnić zaburzenia związane z przewodzeniem prądu elektrycznego przez struktury mięśnia serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ukrwieniem serca. Ponadto, lekarz może rozpoznać czy nie ma nieprawidłowości w wielkości jam serca – czy pacjent nie ma cech przerostu prawej albo lewej komory bądź powiększenia prawego albo lewego przedsionka.EKG
EKG to popularne badanie serca, inaczej zwane elektrokardiografią spoczynkową. Badanie to umożliwia ocenę funkcjonowania mięśnia sercowego. Jest to badanie całkowicie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży, bezbolesne, a także bardzo łatwe do przeprowadzenia. Zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut.

EKG
W trakcie badania za pomocą specjalnego aparatu rejestruje się prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Serce w trakcie swojej pracy, kurczy się, a każdy skurcz wiąże się z wytwarzaniem prądu elektrycznego. W trakcie badania EKG określa się częstotliwość skurczy, która decyduje o pracy serca.
Badanie to pomaga zdiagnozować wiele chorób serca, m.in. zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, jak również zawał serca. EKG warto wykonać w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze oraz omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy czy utrata przytomności. Regularne wykonywanie badania elektrokardiografii wskazane jest także u osób, które mają rozpoznaną arytmię, przyjmują leki antyarytmiczne oraz posiadają wszczepiony rozrusznik serca. Po ukończeniu 40 roku życia badanie należy wykonywać regularnie co 1-3 lata.
Dzień przed wykonaniem EKG i w dniu badania należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego. Co najmniej na godzinę przed badaniem należy zrezygnować z kawy i palenia papierosów. Zaleca się również zjeść mały, lekki posiłek.

czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to popularne badanie serca. Wskazaniem do badania są objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. Na czym polega elektrokardiografia

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/elektrokardiografia-ekg-to-badanie-serca-na-czym-polega-jakie-sa-wskaz_34284.html

Badanie w naszym Centrum wykonujemy codziennie. Przeprowadza je fizjoterapeuta z ukończonym szkoleniem z zakresu wykonywania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego.
KOSZT BADANIA: 30,00 zł

 

PRÓBA WYSIŁKOWA
Celem wykonania badania próby wysiłkowej jest ocena wydolności fizycznej organizmu. Podczas jej wykonywania przeprowadza się również badanie EKG i kontrolę ciśnienia krwi. Dzięki tak kompleksowemu postępowaniu możliwa jest ocena wydolności układu krążenia, którą wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca, a także zaburzeń rytmu serca. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest wystąpienie niepokojących objawów, takich jak na przykład ból w klatce piersiowej.
Próba wysiłkowa jest niezwykle użyteczna w diagnostyce chorób układu krążenia, pomaga również w kwalifikowaniu chorych do badań inwazyjnych oraz rehabilitacji. Wykonuje się je także w celu oceny sprawności fizycznej.
Nie ma przeciwwskazania do poddawania się temu badaniu. Badanie można wykonać nawet u osób, które przebyły zawał serca. W trakcie badania, ze względu na zwiększony wysiłek fizyczny, mogą pojawić się takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, duszności i zawroty głowy, jednak ustępują one wraz z zakończeniem badania.
Przed próbą wysiłkową nie należy palić papierosów, pić mocnej kawy czy herbaty, a także spożywać posiłków. Ze względu na konieczność zastosowania elektrod, przed przystąpieniem do badania, może być konieczne ogolenie klatki piersiowej.
Próbę wysiłkową wykonujemy na ergometrze rowerowym. Zazwyczaj badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Po wykonaniu próby wysiłkowej zalecamy kilkunastominutowy odpoczynek.

EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, zwane też próbą wysiłkową, które przeprowadza się, żeby postawić precyzyjną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu. Ułatwia opracowanie programu rehabilitacji pozawałowej. EKG wysiłkowe wykonuje się także u sportowców, pilotów i osób, których praca wymaga dużego wysiłku lub nieprzeciętnej kondycji  fizycznej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/EKG-wysilkowe-proba-wysilkowa-badanie-pracy-serca_36808.html
EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, zwane też próbą wysiłkową, które przeprowadza się, żeby postawić precyzyjną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu. Ułatwia opracowanie programu rehabilitacji pozawałowej. EKG wysiłkowe wykonuje się także u sportowców, pilotów i osób, których praca wymaga dużego wysiłku lub nieprzeciętnej kondycji  fizycznej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/EKG-wysilkowe-proba-wysilkowa-badanie-pracy-serca_36808.html

Badanie w naszym Centrum wykonuje w każdy czwartek w godz. popołudniowych pielęgniarka ze specjalizacją z zakresu pielęgniarstwa kardiologicznego.
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
KOSZT BADANIA: 120,00 zł

 

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA


PUNKT POBRAŃ VITALABO PRZYJAZNY DZIECIOM
W naszym Centrum funkcjonuje jedyny w Bydgoszczy przyjazny dzieciom punkt pobrań Laboratorium VITALABO. Specjalnie przeszkolony personel, wyposażony w odpowiedni sprzęt, pobiera krew już od kilkutygodniowych Maluszków.
Punkt pobrań czynny jest codziennie w godz. 07:00-11:00.
Zapraszamy bez wcześniejszej rejestracji na poziom -I.


W laboratoriach Vitalabo można wykonać badania z zakresu:
- hematologii i koagulologii (morfologia, OB, INR, APTT)
- analityki ogólnej (badanie ogólne moczu, badania kału)
- biochemii i immunochemii (badania do oceny funkcji wątroby, nerek, trzustki, serca, tarczycy, badania hormonów , markery nowotworowe)
- autoimmunologii
- alergologii
- diagnostyki infekcji
- bakteriologii (posiewy)
- serologii grup krwi
- cytologii i histopatologii.

Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą na uzyskanie miarodajnych wyników:
- badanie najlepiej wykonać rano (między godziną 7:00 a 9:00, po nocnym wypoczynku)
- do badania należy przyjść na czczo (nie należy przyjmować pokarmów oraz płynów przez co najmniej 12 godzin)

- zasadniczo nie należy przyjmować leków (decyzję o odstawieniu leków trzeba bezwzględnie skonsultować z lekarzem)
- badania nie należy wykonywać w trakcie miesiączki, po spożyciu alkoholu, nieprzespanej nocy oraz po intensywnym wysiłku fizycznym

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę
www.vitalabo.com.pl
 

Skontaktuj się
z nami

ul. A. Naruszewicza 11
85-229 Bydgoszcz
telefon tel. 52 567 07 82
acm@byd.pl
zegr od poniedziałku do piątku
w godzinach 08:00-18:00
logo